Vzdělávejte se a věnujte čas přípravě
Obecně platí, že důkladná příprava zvyšuje sebedůvěru. Když například jdete na pracovní pohovor na manažerskou pozici a víte, že se v daném oboru skutečně vyznáte a že jste se na pohovor dobře připravili, budete mnohem klidnější a sebevědomější. To platí i v dlouhodobém měřítku. Věnujte proto čas vzdělávání a přípravě na schůzky a různé kariérní milníky. Pokud si osvojíte znalosti a dovednosti, snáze se vám bude vystupovat z komfortní zóny a začnete se přirozeně chovat sebevědoměji.
Začněte s drobnými kroky
Jak uvádí na svém blogu Brian Tracy, sebevědomí není něco, s čím se většina lidí rodí. Je to především dovednost, kterou si lze osvojit tréninkem. A trénink může být efektivní jenom tak, že nebude přehnaný a příliš intenzivní. Trénink sebevědomí tedy berte pomalu, postupně. Namísto dramatických změn si stanovte malé, dosažitelné cíle. Každý úspěch vám dodá odvahu k dalším krokům a postupně vytvoříte pevné základy sebevědomí.
Naučte se pozitivní řeči těla
Fráze „fake it 'till you make it“ velmi dobře pasuje na roli, jakou hraje při budování sebevědomí řeč těla. Naučte se proto ze všeho nejdříve vyzařovat sebevědomé signály a zaujímat sebevědomé postavení těla – díky tomu vás budou lidé vnímat jako sebevědomější a díky tomu se také sebevědomějšími nakonec doopravdy stanete. Začněte zlehka. Například úsměvem. Pak si dávejte pozor, jakým tónem hlasu mluvíte a jak stojíte nebo sedíte. Vzpřímený postoj a pevný hlas mohou totiž výrazně posílit váš vnitřní pocit jistoty.
Buďte k sobě shovívaví
Nebuďte na sebe příliš přísní. Budování sebevědomí je těžký (i když dosažitelný) úkol, který zabere určitý čas. Mějte proto trpělivost – sebevědomí se nevybuduje přes noc. Oceňujte každý malý pokrok a uvědomte si, že přístup „fake it 'till you make it“ je jen první krok na cestě k autentickému sebevědomí.
-mm-