Čtyři manažerské strategie, které pomáhají předcházet vyhoření u zaměstnanců

Vyhoření zaměstnanců je jednou z neviditelných epidemií současného pracovního prostředí. Mnozí pracovníci se snaží být neustále na příjmu a řada manažerů od svých podřízených vyžaduje neutuchající, vysoké tempo práce. To vše vytváří kulturu, která má negativní dopad nejen na efektivitu organizace, ale i na duševní pohodu a dlouhodobé kariérní vyhlídky zaměstnanců. A jsou to právě manažeři, kdo hraje klíčovou roli v předcházení těmto problémům. Jaké manažerské strategie mohou vyhoření u zaměstnanců doopravdy pomoci předejít?

Posílení vědomí o vyhoření a o jeho prevenci

Jak upozorňuje Entrepreneur.com, vyhoření bývá zákeřné. A mnohdy se u pracovníků odhalí až ve chvíli, kdy už probíhá a je pozdě.  Manažeři však mohou pomoci předcházet jeho vzniku, a to pomocí dat a statistik. Pravidelně sledujte produktivitu, absenci a zapojení zaměstnanců. Využijte anonymní dotazníky nebo individuální pohovory a zjistěte, jak se zaměstnanci cítí. Když budou zaměstnanci pociťovat, že se o ně firma stará, budou více motivovaní a především nebudou mít problém začít o svých problémech mluvit, pokud nějaké nastanou.

Podpora flexibilního pracovního prostředí

K vyhoření mohou vést i rigidní pracovní procesy a striktní firemní struktura. Výzkumy i praxe ukazují, že pokud se pracovníci cítí svázaní a pod drobnohledem a nemají rozhodovací pravomoci ani určitý manévrovací prostor, snadněji spadnou do stresu nebo se dopracují až k vyhoření. Zkuste tedy pracovníkům nabídnout co možná největší flexibilitu - například možnost práce na dálku, flexibilní pracovní dobu nebo volnější režim dovolené.

Podpora duševního zdraví

Duševní zdraví jako takové se stává ve firemním prostředí čím dál silnějším tématem. A je to tak dobře. Snažte se nabídnout širokou škálu programů, od vzdělávacích materiálů až po přístup k terapeutům. Coby manažeři byste se také měli snažit jít příkladem a otevřeně o duševním zdraví, stresu, vyhoření a jiných problémech otevřeně mluvit. O to pravděpodobněji s vámi budou své případné trable včas řešit i vaši podřízení.

Podpora týmového ducha a sounáležitosti

Podporujte týmového ducha a pocit sounáležitosti. Pomocí mentoringu, týmových aktivit nebo otevřené komunikace můžete pomoci vytvořit prostředí, ve kterém se zaměstnanci cítí oporu ze strany svých kolegů. Snížíte tak u zaměstnanců riziko vyhoření a zvýšíte jejich celkovou pohodu a pocit stability.

 

-mm-

Zdroj: Entrepreneur.com - portál předního amerického časopisu pro podnikatele

Jak začít Selflearning používat?

Abyste měli jistotu, že Selflearning funguje, máme pro vás ukázkovou variantu na měsíc zdarma.

Vyzkoušet zdarma
Průběžně sledujete trendy a vývoj v oblastech, které vás zajímají
Získáváte návody a tipy, které jsou ihned využitelné v praxi
Vzdělávat se můžete na pracovišti i z domova