Made a mistake as a manager? Some tips on being able to admit it

Udělali jste chybu? Jako manažer ji musíte umět přiznat. Zde jsou tipy, jak na to

Síla charakteru se neukazuje ve chvílích, kdy se vše daří. Síla charakteru se ukazuje v krizových nebo nestandardních situacích. Nebo ve chvíli, kdy uděláte chybu. Jako manažer byste se neměli snažit působit jako někdo, kdo je neomylný, ale jako někdo, kdo je schopen sebereflexe, kdo si své chyby uvědomuje a kdo je ochoten je přiznat. Zde je několik tipů, jak podřízeným přiznat, že jste udělali chybu, a to tak, abyste jim v praxi ukázali, jak důležitá je zdravá sebereflexe a že z chyb je potřeba se především poučit.

Tyto tipy uveřejnil web INSEAD Knowledge.

Přiznejte chybu co nejdříve

Čím dříve chybu přiznáte, tím menší je šance, že ztratíte důvěru týmu. Když naopak budete komunikovat transparentně a rychle se k chybě přiznáte, ukážete, že máte určitou míru sebereflexe a že týmu nic důležitého nezatajujete.

Vyhněte se výmluvám

Vyhněte se tomu, že byste obviňovali kolegy, podřízené, management nebo vnější faktory. Jděte svým podřízeným příkladem tím, že uznáte, kde u vás osobně došlo k selhání, a vysvětlíte, jak konkrétní kroky povedou k nápravě. Upřímnost posiluje respekt týmu vůči vaší osobě i vašim hodnotám.

Ukažte, jaké si odnášíte ponaučení

Přiznání chyby je skvělou příležitostí k tomu, abyste ukázali, že i z nepříjemných situací se můžeme poučit. Sdělte týmu, co jste se z chyby naučili, a povzbuďte své podřízené, aby přistupovali ke svým chybám podobně.

Navrhněte konkrétní kroky k nápravě

Ukažte, že máte plán, co dělat dál a jak situaci zlepšit. Prokážete tak svému týmu, že berete své chyby vážně a že máte pevný cíl.

Vytvořte transparentní prostředí

Přiznáním svých chyb posilujete v týmu prostředí, ve kterém je v pořádku dělat chyby. Všichni víme, že (nefatálními) chybami se člověk učí a že pokud žádné chyby neděláte, nevystupujete ze své komfortní zóny a nenaplňujete svůj potenciá. Zdravá, přátelská atmosféra a transparentnost ohledně chyb podporují konstruktivní zpětnou vazbu a pomáhají vašim podřízeným, aby se cítili bezpečně při sdílení svých vlastních omylů.

 

-mm-

Made a mistake as a manager? Some tips on being able to admit it

The strength of one's character does not show when everything is going well, but rather in critical or non-standard situations, or when you make a mistake. As a manager, you should not try to come across as infallible, but instead as someone capable of self-reflection, who is aware of their mistakes and willing to admit them. Here are some tips on how to admit to subordinates that you have made a mistake, in a way that shows them in practice the importance of healthy self-reflection and that it is always necessary to learn from one's mistakes.

These tips were published by INSEAD Knowledge.

Admit the mistake as soon as possible

The sooner you admit to a mistake, the less likely you are to lose the team's trust. Quite the contrary: transparent communication and a prompt admission will show a degree of self-reflection and that you are not hiding anything important from the team.

Avoid making excuses

Avoid blaming colleagues, subordinates, management or external factors. Set an example to subordinates by acknowledging your own personal failing and explaining how specific actions will rectify matters. Honesty will reinforce the team's respect for you and your values.

Show the lessons you are learning

Admitting to a mistake is an excellent opportunity to show that even from unpleasant situations lessons can be learnt. Tell the team what you have learnt from the mistake and encourage them to approach their own mistakes in a similar way.

Propose specific remedial steps

Show you have a plan for what to do next and how to improve the situation. This will demonstrate to your team that you take your mistakes seriously and have a firm goal.

Create a transparent environment

By admitting to your mistakes, you foster an environment in your team where making mistakes is acceptable. We all know people learn from (non-fatal) mistakes, and making no mistakes means you are not stepping outside your comfort zone and fulfilling your potential. A healthy, friendly atmosphere and transparency around mistakes encourages constructive feedback and helps subordinates feel secure in sharing their own mistakes.

 

-mm-

    Zdroj: INSEAD Knowledge - znalostní portál mezinárodní MBA školy INSEAD