Perfekcionisté nebývají dobrými obchodníky: 4 tipy, jak se perfekcionismu zbavit

Většina lidí má tendenci perfekcionismus většinou v pracovním prostředí považovat za pozitivní vlastnost. Vždyť perfekcionista vždy vše dělá s maximální obezřetností a dává pozor i na ty nejmenší detaily. Perfekcionismus ale není dlouhodobě slučitelný s prodejem a obchodním světem obecně. Ať už jste absolutní perfekcionista nebo máte pouze některé dílčí vlastnosti perfekcionisty (například se čas od času dlouho zaseknete na nějakém detailu), vysvětlíme vám proč byste se měli snažit těmto tendencím při práci prodejce vzdorovat. A také vám dáme čtyři praktické tipy, jak na to.

Zbavte se představy o dokonalém výsledku

Podle Harvard Business Review nejsou perfekcionisté dobrými obchodníky. Proč? Protože dokonalý úspěch v obchodě neexistuje. Prodej je často o přizpůsobování, o kompromisu a o změnách plánů na základě aktuální situace, což je něco, co perfekcionisté špatně snášejí. Bez schopnosti ústupku ze svých požadavků a cílů se obchodník připravuje o celou řadu úspěšně uzavřených obchodů. Musíte být připraveni rezignovat na některé své požadavky (samozřejmě do určité, předem definované míry), protože pokud budete mít tu smůlu, že budete jednat s podobným perfekcionistou, jako jste vy sami, tak obchod skončí fiaskem

Perfekcionisté mají problém s time managementem

Pracovníci v prodeji musí umět pracovat rychle a správně určovat priority svých aktivit. Perfekcionisté mají často problém s tím, že věnují příliš mnoho času a energie detailům, které ve výsledku nehrají příliš velkou roli, a zároveň se nedostatečně věnují skutečně velkým, důležitým, koncepčním aktivitám. Jinými slovy, perfekcionisté ztrácejí čas na nedůležitých krátkodobých aktivitách na úkor dlouhodobých cílů a plánů. Nechodí domů, dokud nemají vše hotovo, a nakonec jsou tak unavení, že je celá jejich snaha kontraproduktivní. A proto – nebuďte perfekcionisty, ale obchodníky!

4 tipy, jak přestat být perfekcionistou

Zde jsou čtyři tipy, jak se perfekcionismu jednou provždy zbavit.

  • Stanovujte si realistické cíle. Pokud si dáváte příliš ambiciózní nebo časově velmi napjaté cíle, máte od sebe příliš velká očekávání a nutně pak tíhnete k perfekcionismu.
  • Nastavte si časový limit na jednotlivé úkoly. Lépe si zorganizujte čas a vyhraďte si ne jednotlivé úkoly konkrétní časové bloky. Každý úkol vždy stihněte v daném čase, i kdyby nebyl ještě podle vás „perfektní“.
  • Vnímejte chyby jako příležitost se zlepšit. Nebojte se chyb. Pomáhají nám se učit a posouvat se dál.
  • Určete si priority. Pokud u některých věcí dbáte na detailech, jen se zbytečně obíráte o čas. Definujte si sami pro sebe, u kterých věcí si máte skutečně dávat záležet a u kterých je to zbytečné.

 

-mm-

Zdroj: Harvard Business Review - zpravodajský portál vydavatelství přední americké obchodní školy Harvard Business School

Jak začít Selflearning používat?

Abyste měli jistotu, že Selflearning funguje, máme pro vás ukázkovou variantu na měsíc zdarma.

Vyzkoušet zdarma
Průběžně sledujete trendy a vývoj v oblastech, které vás zajímají
Získáváte návody a tipy, které jsou ihned využitelné v praxi
Vzdělávat se můžete na pracovišti i z domova